HGC İskenderun Temsilcisi Sönmez'den Baro Başkan Yardımcısı Çakıcıya Ziyaret
 Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şubeden “İskenderunda Eğitim –Öğretim”  Konulu Çalıştay Düzenlenecek
Doğu Anadolu Fay Hattındaki Deprem Aktivitesi Güneybatı (kahramanmaraş) Ve Güneye (hatay) Doğru Mu Göç Ediyor?
Arsuz Karaağgücü Spor'dan Başkan Asaf Güven'e 10 Numaralı Forma

Veri Madenciliği Ve Önemi İSTE’de Tartışıldı

Yazdır
Paylaş
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO) tarafından üç senedir düzenli olarak yapılan “Teknoloji Sohbetleri” programının konusu bu sefer “Veri Madenciliği” oldu. Dr. Emine Uçar tarafından Merkez Kampüste, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda (Kırmızı Salon) yapılan ‘Veri Madenciliği ve Uygulamaları’ konulu sohbete, özelikle Yapay Zeka ve Nesnelerin İnterneti konularına ilgi duyan öğretim elemanları ve öğrenciler ilgi gösterdi.
Veri Madenciliği Ve Önemi İSTE’de Tartışıldı
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin (İSTE-TTO) TED-x tadında düzenlendiği“Teknoloji Sohbetleri” programında konuşan, İSTE Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Emine Uçar, pek çok alanda etkili bir şekilde kullanılmaya başlanan ve “var olan verilerden anlamlı bilgilerin elde edilmesi” olarak tanımlanan veri madenciliğinin, gerçek hayat problemlerinin çözümünü kolaylaştırdığını ve verimliliği artırdığını söyledi.Teknolojinin sürekli artan veriler ürettiğini ve “büyük veri” olarak adlandırılan yeni bir bilim disiplini oluştuğunu kaydeden ve stratejik kararlar almak isteyen kişi, kurum ve hatta devletlerin verileri anlamlandırmaya çalıştıklarının altını çizen Dr. Emine Uçar konuşmasının devamında; veri madenciliğinin, işlenmemiş ve karışık halde bulunan verilerin seçilip, anlamlı bir halde işlenerek bilgiye dönüştürülmesi işlemi olduğunu ifade etti. Dr. Emine Uçar, veri madenciliğinin tarihsel gelişimi, bilgi keşif süreci ve veri madenciliği yöntemleri konularına da değindi. Ayrıca veri madenciliğinin, her geçen yıl kendisine daha da yaygın bir kullanım alanı bulmakla birlikte, kolay uygulanabilirliği ve etkili sonuçlar ortaya çıkarması sayesinde, kurum ve kuruluş yöneticileri tarafından en çok başvurulan yöntemlerden bir tanesi olduğuna dikkat çekti.

 

Dr. Emine Uçar sunumuyla; veri madenciliği kavramı ve uygulamaları ile ilgili detaylı bilgiler vererek, katılımcılara farklı bir bakış açısı kazandırdı.

 

 

OKUNMA SAYISI : 133                        HABER TARİHİ : 15-01-2020  08:29:15
HABER ETİKET :
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
KÖŞE YAZARLARIMIZ            [ tümü ]
ANKET
Arsuz CHP İlçe Başkanı Kim Olmalı?
Mahmut ŞİRİN
Hakan MAZMAN
Ozan ÜNLÜ
Eşref KARAYÜN
Seri İlanlar
© Copyright Objektif Gazetesi. Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.