Höyük Krom Madeni İstemiyor
Arsuzda Sevgililer Gününde En Anlamlı Ziyaret
Arsuz Devlet Hastanesi Yer Teslimi Yapıldı
İskenderundaki Orman Yangını Canımızı Bir Kez Daha Yaktı

Başkan Savaş. Hatay’ı Uluslararası Alanda Tanıtacak Olan EXPO 21 Hakkında Önemli Bilgiler Paylaştı

Yazdır
Paylaş
Başkan Savaş, aromatik bitkilerden yayla turizmine kadar birçok zenginliği içinde barındıran önemli bir coğrafi konuma sahip
Başkan Savaş. Hatay’ı Uluslararası Alanda Tanıtacak Olan EXPO 21 Hakkında Önemli Bilgiler Paylaştı
 Hatay’ı uluslararası alanda tanıtacak olan EXPO 21 hakkında önemli bilgiler paylaşan Başkan Savaş, “ Expo dünyanın en büyük üçüncü organizasyonudur. Biz de 2017 yılı Ocak ayında Düsseldorf’ta Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak başvurmuştuk. Medeniyetler Bahçesi adı altında Expo 2021’i kazandık. Pandemiden dolayı oluşan komplikasyonlar birçok büyük organizasyonu ertelenmesini gerektirdi. Biz d 23 Nisan açılışı yapılacak şekilde hazırladığımız bu organizasyonu biraz ötelemek zorunda kaldık. EXPO yönetim kurulu ile birlikte çalışmalarımız sonucunda bu karar alındı. 10 Aralık’tan itibaren başlayacağımız Expo, 30 Mayıs 2022 yılında sonlanacak. Ortadoğu’da savaştan en çok etkilenen şehirlerden bir tanesiyiz. Yüzyıllarca ticaret merkezi olan bir şehiriz. En çok da kardeş kanının aktığı Suriye’deki komplikasyonları hisseden şehiriz. Bu nedenle Medeniyetler Bahçesi adı altında Expo’yu yapmak istedik. Hatay’ın tanınırlığına, turizmine ve ticaretine katkı sağlamak istiyoruz. Hem yurt içinden hem yurtdışından insanlar bu organizasyona gelip kendini ifade etsinler. Hatay’ı tanısın ve Hatay’ın ekonomisine katkı sağlasınlar. Bunu yaparken de Hatay’ın medeniyet birikimini, birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunu da görmelerini istiyoruz” dedi.Başkan Savaş, Hatay’ın tıbbı aromatik bitkilerden yayla turizmine kadar birçok zenginliği içinde barındıran önemli bir coğrafi konuma sahip olduğunu belirtti.

Expo faaliyet alanı hakkında detaylı bilgi veren Başkan Savaş, “ Expo’yu iki alanda yapıyoruz. Antakya ve Defne ilçelerinde 209 dönümlük alanda, Arsuz Karaağaç mevkiinde 100 dönümlük alanda yapıyoruz. Antakya ve Defne’de yaptığımız alanda tıbbı ve aromatik bitkileri müzemiz, 13 ayrı medeniyeti tasvir eden medeniyetler bahçemiz ve 13 medeniyeti tasvir eden mozaik alanımız da olacak. Bizim kazılar sırasında sit alanı olmayan bir yerde 5.yüzyıldaki çok önemli bir eseri bulduk. Şapeli ve mozaikleri 10 dönümlük arazi içerisinde arkeopark yapıyoruz. Antakya Defne bölgesinde 13 tane gastronomi binası yaptık. Hatay’a özgü yemekler gelen misafirlere yapılacak. Dikey bahçede organik tarımı yapabileceğimiz insanlarımızın o sebzelerden alıp sipariş verebilecekleri yer olacak. Antakya Defne tarafında 5 bin kişilik amfi tiyatromuz olacak. Her türlü organizasyonu burada yapabileceğiz. Ayrıca kalıcı bir fuar alanı yapıyoruz. Fuar merkezinde çeşitli konferanslar ve organizasyonları yapabileceğiz. Alan içerisinde stantlarımız, gezi alanlarımız, yurt içi ve yurt dışından bahçelerimiz olacak” dedi.

Arsuz bölgesinde bulunan EXPO alanı hakkında da bilgiler veren Başka Savaş, “ Arsuz bölgesinde 100 dönümlük arazi içerisinde 10 bin kişinin konser izleyebileceği ve tiyatro izleyebileceği bir alan yaptık. Aynı zamanda orada hem dışarıdan hem de UNESCO tarafından tescillenmiş lokantalar olacak. 37 şehri davet ettik. UNESCO tarafından tescillenmiş yemekleri halka takdim edecekler. Hem Hatay’ın hem de dünyanın lezzetlerini tanıtmış olacağız. Hatay bu yılın sonunda ve önümüzdeki yılın ortalarına kadar müthiş bir şekilde hazırlanıp sunumunu yapmış olacak. Bu iki alanı sadece 6 aylık olarak kullanmayacağız. Bundan sonraki bütün organizasyonları Karaağaç’taki yapmış olduğumuz 100 dönümlük Expo alanında değerlendireceğiz” dedi.

Başkan Savaş konuşmalarının devamında Expo logosunun Hatay’da bulunan bir çiçek türü olduğunu belirterek bu çiçeğin Hatay’ın 13 medeniyetini temsil ettiğini ifade etti.

 

 

OKUNMA SAYISI : 327                        HABER TARİHİ : 12-01-2021  09:26:03
HABER ETİKET :
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
KÖŞE YAZARLARIMIZ            [ tümü ]
ANKET
Seri İlanlar
© Copyright Objektif Gazetesi. Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.