Arsuz’da Koronavirüs İlaçlaması
BAŞIMIZ SAĞOLSUN
Başkan Güven: “Proje Olarak Da Birçok Projemiz Var”
Akıllı Şehirlerin Şifreleri Arsuz’da Çözüldü…

Arsuz ve Samandağ Yolu Hizmete Açıldı

Yazdır
Paylaş
Hatay’ın Arsuz ve Samandağ ilçelerini en güzel sahillere sahip olmalarına rağmen çıkmaz sokaktan kurtaran yol hizmete açıldı.
Arsuz ve Samandağ Yolu Hizmete Açıldı
Asfalt çalışmaları ilkbahar aylarında yapılacağı öğrenilen Arsuz-Samandağ yolunun açılışı her iki ilçede büyük bir heyecan uyandırdı.

50 yıllık hayalin gerçekleşmesi için yoğun çaba sarfeden Hatay Valisi Rahmi Doğan ve bölge milletvekilleri, yolu kullanarak açılışını yaptılar.

Sıcak iklimi, denizi ve yemyeşil doğasıyla Hatay’ın dikkat çeken iki turistik ilçesi Samandağ ve Arsuz’u birleştirmesinin yanısıra, iki ilçenin turizminin geleceğini yeniden inşa edecek olan yolun açılışında ilk geçişi Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Sebahat Özgürsoy Çelik, Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir, Suzan Şahin, Serkan Topal ve Lütfü Kaşıkçı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül ve il yöneticileri ve basın mensupları yaparak, tarihi bir ana tanıklık etti.

60 yıllık hayalin gerçeğe dönüştüğü yeni turizm yolunda, Samandağ-Çevlik üzerinden Arsuz’a kadar araçlarla seyir halinde geçen Vali Doğan ve beraberindeki heyet, deniz ve dağın eşsiz manzarası eşliğinde keyifli kısa bir yürüyüş de gerçekleştirdi.

Vali Rahmi Doğan’ın Hataylılara en büyük hediyesi olarak nitelendirilen ve yeni yıl öncesi açılışı yapılan 26 km.’lik iki şeritli Samandağ – Arsuz yolu, İskenderun-Antakya güzergahından Samandağ’a 112 kilometrelik yol katetmek zorunda kalan vatandaşların çilesine son verecek. Hatay’ın Samandağ ve Arsuz ilçeleri arasındaki bağlantıyı 2.5 saatten, 40 dakikaya düşüren kıyı şeridi yolunun tanıtımı gerçekleşti. Hatay Valisi Rahmi Doğan, 3 yılda zor tamamlanabilecek yolu sadece 7 ayda bitirdiklerini söyledi.

Hatay’ın şehir merkezi Antakya’dan, İskenderun ve Arsuz ilçelerine ulaşımı kolaylaştırmak için gerçekleştirilen Samandağ-Arsuz yolunun tanıtımı yapıldı. 26 kilometrelik kıyı şeridi yolunun tanıtımını gerçekleştiren Hatay Valisi Rahmi Doğan, yolun yapımının zor ve meşakkatli bir iş olduğunu vurguladı. Vali Doğan, “Bugün Samandağ-Arsuz arasındaki yolu hep birlikte geçmek için bir araya geldik. Çevlik’ten de girişimizi yaptık. Yolumuz toplam 26 kilometre ve 20 dakika sonra da inşallah Kaleköy’e ulaşmış olacağız. Tabi bu yolun yapımı gerçekten meşakkatli ve zor bir kararla oldu. Bu kararı almamızda bize destek olan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, İçişleri Bakanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Çünkü bu riskin altına girmek, bu maliyetin altına girmek onlardan almış olduğumuz cesaretle oldu” dedi.

Yolun tamamlandığını söyleyen Vali Doğan, 15 gün içerisinde asfalt çalışmalarının da tamamlanacağını ifade etti. Vali Doğan, “Yolumuzu da tamamlamış vaziyetteyiz. Sadece asfaltı kaldı. Bunun da kararını birlikte vereceğiz az sonra. Bugün başlarsak 15 gün sonra da asfaltını bitirmiş olacağız. 26 kilometrelik bu yolumuzda, proje aşamasındayken 42 tane menfez öngörmüştük ancak yapmış olduğumuz menfez sayısı 74’e ulaştı. Bunun sebebi görmüş olduğunuz dağların yıkımında öngörülmeyen suların çıkmasıydı. Bu suların tamamını da menfeze almak zorundaydık. Bu yolun yapımı için asgari 3 yıllık bir süre gerekiyordu. Biz büyük bir gayret göstererek, bu yolu 7 aylık bir süre içerisinde tamamladık. İnşallah hayırlı uğurlu olur diye temenni ediyorum. Hatay bu yolu yıllardır bekliyordu. Bugün bu yol bize, buradaki heyete nasip oldu. İnşallah kazasız, belasız, sıkıntısız güzel günlerde gidilir gelinir. Memleketimize, milletimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Tanıtım gezisine, Vali Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekilleri; Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, İsmet Tokdemir, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, Suzan Şahin, Lütfi Kaşıkçı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Vali Yardımcısı Yusuf İzci, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Alb. Uğur Ertekin, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Kd. Bnb. Oğuz Emre Çiçek, İlçe Belediye Başkanları, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ile Kurum İl Müdürleri katıldı.

OKUNMA SAYISI : 186                        HABER TARİHİ : 24-12-2019  12:39:33
HABER ETİKET :
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
KÖŞE YAZARLARIMIZ            [ tümü ]
ANKET
Arsuz CHP İlçe Başkanı Kim Olmalı?
Mahmut ŞİRİN
Hakan MAZMAN
Ozan ÜNLÜ
Eşref KARAYÜN
Seri İlanlar
© Copyright Objektif Gazetesi. Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.