Arsuz’da Koronavirüs İlaçlaması
BAŞIMIZ SAĞOLSUN
Başkan Güven: “Proje Olarak Da Birçok Projemiz Var”
Akıllı Şehirlerin Şifreleri Arsuz’da Çözüldü…

Dönem Sözcüsü Sert, 'Kadına Şiddet Davalarının Takipçisiyiz'

Yazdır
Paylaş
Ülkemizde gerçek adaleti istedikleri için kadına yönelik işlenen şiddetin takipçi olacaklarını bildiren İskenderun Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Av. Mehtap Sert, erkek şiddetinin mağduru olan Esra Yalçın ve Beren Nazlı Yıldız davasında da ağırlaştırılmış müebbet cezası verildiği belirtti.
Dönem Sözcüsü Sert, 'Kadına Şiddet Davalarının Takipçisiyiz'
İskenderun Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Av. Mehtap Sert, "Türkiye'de kadının toplumsal cinsiyet eşitliliğinde hak ettiği noktaya ulaşması için erkek adalet değil gerçek adaletin gerçekleşmesi gerekiyor. Kadınların yaşadığı erkek şiddetinde en çok korktuğu şey aslında orada olma ile ilgili suçlanma korkusu. Gerçekleşen cinayetlerde bile kadınlarımızın ne giydiğinin , ne yaşadığının, ne söylediğinin olayın vahametinin önüne geçmesi kaçınılmaz olarak yaşanıyor.

Bu süreçte karakolda başlayan ve mahkeme sürecinde de devam eden ötekileştirme politikaları kadınlarımızı mücadele alanlarından geri çekiyor. Basında sürekli 6284 sayılı yasanın başarısızlıkları konuşuluyor. Kadınların ‘öldürülmüş olma gerçekliği’ değil kimin namusu olduğu tartışılıyor. Erkek adaleti bilinç altımıza işleniyor. Ancak 04/02/2019 tarihli Yargıtay onama kararı, kolektif mücadelemizin eseri olan İskenderun Kadın Platformunun dayanışma ruhuna miat olmuştur.

Çünkü İskenderun’da 28/03/2017 tarihinde erkek şiddetinin mağduru olan Esra Yalçın ve Beren Nazlı Yıldız için erkek adaleti değil gerçek adalet işlemiştir. İskenderun 2.Ağır Ceza mahkemesinin savcılık mütalaasına uygun oy birliği ile verdiği ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet cezası Yargıtay tarafından oy birliği ile onanmıştır.

Mücadelemizde haklı çıkmış ve kazanmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Dün olduğu gibi gelecekte de kimsenin namusu olmayacağımızın verdiği güçle yaşam hakkı elinden alınan Selin Çulha, erkek şiddeti mağduru Berfin Özek ve öz savunma hakkının takipçisi olacağımız Havva Zor için mücadeleye devam edeceğimizi ilan ederiz" dedi.

 

 

OKUNMA SAYISI : 396                        HABER TARİHİ : 18-03-2019  09:28:16
HABER ETİKET :
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
KÖŞE YAZARLARIMIZ            [ tümü ]
ANKET
Arsuz CHP İlçe Başkanı Kim Olmalı?
Mahmut ŞİRİN
Hakan MAZMAN
Ozan ÜNLÜ
Eşref KARAYÜN
Seri İlanlar
© Copyright Objektif Gazetesi. Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.