Arsuz’da Koronavirüs İlaçlaması
BAŞIMIZ SAĞOLSUN
Başkan Güven: “Proje Olarak Da Birçok Projemiz Var”
Akıllı Şehirlerin Şifreleri Arsuz’da Çözüldü…

İSTE'de "Geçmişte, Günümüzde ve Gelecekte Nanoteknoloji” Konulu Sunum Yapıldı

Yazdır
Paylaş
Nanoteknoloji konusunda dünyaca tanınan bir otorite olarak kabul edilen, Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign, Amerika Birleşik Devletleri’nde görev yapan Prof. Dr. Munir Nayfeh (namı-ı diğer Dr. Nano) İskenderun Teknik Üniversitesi’nde “Geçmişte, Günümüzde ve Gelecekte Nanoteknoloji” konulu geniş kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.
İSTE'de

Teknoversite vizyonunu ortaya koyan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), teknolojiyi ilgilendiren her alanda olduğu gibi, yüzyılın önemli teknolojik gelişmelerini içinde barındıran nanoteknoloji alanında da çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda; Illinois Üniversitesinde görev yapan, nanoteknoloji konusunda dünyaca ünlü Prof. Dr. Munir Nayfeh, İSTE’nin davetlisi olarak İskenderun’a geldi. İSTE’de gerçekleştirilen “Geçmişte, Günümüzde ve Gelecekte Nanoteknoloji” konulu konferansa, akademik personel, araştırmacılar, sanayiciler ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

Prof. Dr. Munir Nayfeh, sunumunda; nanoteknolojinin geçmişten günümüze nasıl geldiğini, geliştiğini ve gelecekte nasıl olacağı hakkında çok önemli bilgiler verdi. 1959 yılında resmi olarak nanoteknolojinin doğuşu ve günümüze nasıl geldiği, lazer uygulamaları, nano süper bilgisayarların üretimi, nanoteknolojinin gelişmeye başladığı dönemler, katıdan küçük parçacıkların eldesi, yeni nesil ilaçlar, kızılötesi kaynağı, nanotel ve uygulama alanları, hidrojen yakıtı, güneş enerjisi, silisyum ve altın nanoparçacıkların üretimi ve kullanımı, nanoparçaçık üretim yöntemleri hakkında katılımcıları aydınlatan Prof. Dr. Munir Nayfeh, akademik personel, sanayiciler ve öğrencilerin yoğun katılım ve ilgisini memnuniyetle karşıladı. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Eyyuphan Yakıncı sunum sonrasında yaptığı konuşmada; bilim insanları ile birlikteliğin devam ederek artacağını ve öğretim üyelerinin yaptıkları çalışmaların yıl içerisinde konferanslar aracılığıyla toplumla da paylaşılacağını söyledi. Öğrencilerin ve araştırmacıların yakın ilgisi sunum sonrasında da devam etti ve nanoteknoloji ile ilgili araştırmalar yapan öğrenci ve araştırmacılar Profesör Nayfeh’i soru yağmuruna tuttular. Yapılan görüşmeler ve bilimsel tartışmalar sırasında, yeni ve ortak araştırma projelerinin temelleri atıldı.

Prof. Dr. Munir Nayfeh ile bir araya gelerek çeşitli konularda fikir alışverişi yapan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “İSTE, gerçek bir ‘bilim ve teknoloji toplumu’ olabilmek, teknolojiyi etkin olarak üretebilmek için, diğer faaliyetlerinin yanı sıra, teknoloji konularında uzman bilim insanlarıyla öğrencilerimizi, araştırmacılarımızı ve sanayicilerimizi buluşturmaya devam edecektir. Doğru yolda olduğumuza inanıyoruz. Bunun kanıtı, nanoteknoloji konusunda Prof. Dr. Munir Nayfeh’e gösterilen yakın ilgi ve seminerine yapılan yoğun katılımdır. Nanoteknolojinin Ülkemizin teknolojik gelişimi için en önemli alanlardan biri olduğu malumdur. Bundan dolayı, son iki yılda Illinois Üniversitesi ve İSTE arasında işbirliği ve ortak çalışmalar devam etmektedir. Bu işbirliklerin giderek daha da artacağı ve bir dizi yeni özgün çalışmanın iki üniversite arasında başlayacağı müjdesini şimdiden veriyoruz. Başta Prof. Dr. Munir Nayfeh ile görüşmeler ve ortak araştırmalar yapan İSTE Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersin Bahçeci olmak üzere, tüm katılımcılara ve sunumu ilgiye takip eden yarınlarımızın yıldızları öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

İlgiyle izlenen sunum sırasında verilen bilgilerin yanında, çok ilginç içerikli görsel şekil ve grafikler de katılımcıların dikkatini çekti. Nanoteknoloji ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak için Prof. Dr. Munir Nayfeh’in sunumuna www.iste.edu.tr adresinden ulaşabiliyor.

OKUNMA SAYISI : 885                        HABER TARİHİ : 16-10-2017  13:20:16
HABER ETİKET :
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
KÖŞE YAZARLARIMIZ            [ tümü ]
ANKET
Arsuz CHP İlçe Başkanı Kim Olmalı?
Mahmut ŞİRİN
Hakan MAZMAN
Ozan ÜNLÜ
Eşref KARAYÜN
Seri İlanlar
© Copyright Objektif Gazetesi. Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.