Milletvekili Şahin Cübbeli Ahmet’in Vaazı Meclis Gündemine Taşıdı
Arsuz Devlet Hastanesi İçin Baskılar Devam Ediyor...
ARSUZ HALKI DEVLET HASTANESİ İSTİYOR
ARSUZ'A DEVLET HASTANESİ ŞART...

İSTE'de “Nanokompozit Temelli Malzemeler ve Sensör Uygulamaları” Adlı Sohbet Gerçekleşti

Yazdır
Paylaş
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin (İSTE-TTO) düzenli olarak gerçekleştirdiğiTechTalks - Teknoloji Sohbetleri’nde mikrofon bu kez İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Lütfi Yola’daydı.
İSTE'de “Nanokompozit Temelli Malzemeler ve Sensör Uygulamaları” Adlı Sohbet Gerçekleşti
“Nanokompozit Temelli Malzemeler ve Sensör Uygulamaları” konusunda yapılan sohbette, insan sağlığı için tehdit oluşturmayan daha temiz bir ekosistem için temiz bir kimya sektörünün gerekliliğine ve bunun da mümkün olabileceğine vurgu yapıldı.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Lütfi Yola’nın konuk olduğu söyleşide, çevre dostu nanokompozit malzemelerin; endüstrinin yanı sıra sosyoekonomik ortamın da vazgeçilmez bir parçası haline geldiği ve tekstil, boya, inşaat, elektrik-elektronik, gıda, ambalaj, biyomedikal, tıp ve diğer birçok teknolojik ürünlerde geniş kullanım alanları ile günlük yaşantımızla bütünleştiği ifade edildi.

Nanokompozit Temelli Malzemeler ve Sensör Uygulamaları hakkında bilgi veren İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü BaşkanıDoç. Dr. Mehmet Lütfi YOLA; “İstenilen özelliklere sahip yeni malzemeyi elde etmek amacıyla üretilen, en az iki bileşene sahip malzeme grubu ‘kompozit malzemeler’ olarak adlandırılmaktadır. Kompozit malzemeler düşük ağırlık, yüksek mekaniksel dayanım ve korozyon direnci gibi özelliklere sahiptir. Özellikle ‘grafen, grafen oksit ve karbon nanotüp’ temelli nanokompozitlerin kimyasal reaktif olmaması, ‘Temiz Kimya’ adı altında ilgi görmelerinin yanı sıra eşsiz fiziksel ve kimyasal özellikleri nanoteknolojik sensör uygulamaları için tercih edilmelerine sebep olmuştur. Bunların yanı sıra, son yıllarda multidisipliner olarak fizik, malzeme, biyomedikal, nanoteknoloji, biyoloji, elektronik ve enerji alanlarında önemli uygulama alanlarına sahip metal-oksijen anyonik kümelerinden oluşan ‘poliokzometalat’ ve karbon-azot malzemelerin en kararlı allotropu olan ‘karbon nitrit’ temelli kompozitlerde artan bir ilgiye sahiptir” dedi.

Bu tür geniş uygulama alanlarına sahip nanokompozitler ile hazırlanan sensörlerin yüksek hassasiyet ve seçicilik özellikleri sayesinde; çeşitli gıdalardan, atık sulardan, idrar ve kan gibi biyolojik örneklerden önemli maddelerin hızlı ve seçici tayin edilebileceğini ifade eden Doç. Dr. Mehmet Lütfi YOLA, hazırlanan bu tür nanokompozitler ile modern analitik sistemlerden oluşan hassas, seçici, doğru ve kesin sonuca ulaşılabileceğini, çevre ve insan sağlığını çok ciddi tehdit eden önemli ajanların analizi sağlanarak, bilinçsiz ve kontrolsüz kullanımının önüne geçilebileceğini söyledi.

 

OKUNMA SAYISI : 512                        HABER TARİHİ : 18-12-2017  09:20:04
HABER ETİKET :
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
KÖŞE YAZARLARIMIZ            [ tümü ]
ANKET
Seri İlanlar
© Copyright Objektif Gazetesi. Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.