Objektif Gazetesi olarak Arsuz Belediyesini Ziyaret Ettik
HGC İskenderun Temsilcisi Sönmez'den Baro Başkan Yardımcısı Çakıcıya Ziyaret
 Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şubeden “İskenderunda Eğitim –Öğretim”  Konulu Çalıştay Düzenlenecek
Doğu Anadolu Fay Hattındaki Deprem Aktivitesi Güneybatı (kahramanmaraş) Ve Güneye (hatay) Doğru Mu Göç Ediyor?

NEDEN ARSUZ’A TERMİK SANTRAL YAPILAMAZ?

Yazdır
Paylaş
Arsuz'un Kale mahallesine termik santral yapılamayacağını, yasalarda söylüyor...... İşte nedenleri ve gerekçeleri....
NEDEN ARSUZ’A TERMİK SANTRAL YAPILAMAZ?
1-Bilindiği gibi Termik santrallerden çıkan gaz ve atıklar;toprağımızı,suyumuzu,ve havamızı kirleterek   tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bırakıyorlar. Bunların sonucunda tarımsal verim düşüyor, ağaçlar kuruyor ve hayvancılık faaliyetleri zarar görüyor. Arsuz İlçemizde Termik Santral yapılması halinde,bölgede yaşayan  halkın başlıca geçim kaynakları olan ; Tarım,Hayvancılık,Ormancılık,Su ürünleri(Balıkçılık),Turizm, Arıcılık vb.ekonomik faaliyetlerinin tamamı  olumsuz etkilenecek veya yapılamaz hale gelecektir.

2-Arsuz ilçemizde Termik Santral yapılması planlanan bölgede,  Türkiye’nin taraf olduğu BERN (Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarının Korunması sözleşmesi) ve 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununa göre Korunan Alan statüsündeki 260.000 dekarlık İskenderun-Arsuz  Yaban Hayatı Geliştirme Sahası  bulunmaktadır.Bu kanunla sahada Nesli tehlike altında olan Karaca ve Yaban Keçisi populasyonu ile bu hayvanların yaşam alanları (orman ekosistemi) ve su kaynakları koruma altına alınmıştır. 4915  sayılı Kara Avcılığı Kanunu (Madde 4 ): Av ve yaban hayvanlarının beslenmesine, barınmasına, üremesine ve korunmasına imkân veren doğal yaşama ortamları zehirlenemez, sulak alanlar kirletilemez, kurutulamaz ve bunların doğal yapıları değiştirilemez. Yaban hayatı koruma ve geliştirme sahalarında yaban hayatı tahrip edilemez, ekosistem bozulamaz, yaban hayatı koruma ve geliştirme sahaları  dışında da olsa bu sahalara olumsuz etki yapacak tesislere izin verilemez, varsa mevcut tesislerin atıkları arıtılmadan bırakılamaz, onaylanmış plânlarda belirtilen yapı ve tesisler dışında hiçbir yapı ve tesis kurulamaz, irtifak hakkı tesis edilemez. 

3-Türkiye’nin taraf olduğu BERN (Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarının Korunması) ve BARCELONA (Akdeniz’in Kirlenmeye Karşı Korunması) Sözleşmeleri,1380 sayılı Su Ürünleri kanunu ve 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu ile  nesli tehlikede olan  deniz kaplumbağaları (Caretta Caretta - İribaş Deniz Kaplumbağası, Chelonia Mydas - Yeşil Deniz Kaplumbağası) ulusal bazda koruma altına alınmış olup ülkemizde tespit ve ilan edilen 21 adet önemli “Deniz Kaplumbağaları Yuvalama Alanı”ndan bir tanesi Samandağ-Kale kumsalıdır.

Haber : Kemal İşkarak

OKUNMA SAYISI : 1578                        HABER TARİHİ : 23-03-2016  17:50:49
HABER ETİKET :
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
KÖŞE YAZARLARIMIZ            [ tümü ]
ANKET
Arsuz CHP İlçe Başkanı Kim Olmalı?
Mahmut ŞİRİN
Hakan MAZMAN
Ozan ÜNLÜ
Eşref KARAYÜN
Seri İlanlar
© Copyright Objektif Gazetesi. Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.