Arsuz’da Koronavirüs İlaçlaması
BAŞIMIZ SAĞOLSUN
Başkan Güven: “Proje Olarak Da Birçok Projemiz Var”
Akıllı Şehirlerin Şifreleri Arsuz’da Çözüldü…

Soytürk; Başta Kanser Hastaları, Yatarak Veya Ayakta tedavi Gören Bütün Hastalara Acil Şifalar Diledi

Yazdır
Paylaş
4 Şubat “Dünya Kanser Günü” münasebetiyle İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’nden anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildi.
Soytürk; Başta Kanser Hastaları, Yatarak Veya Ayakta tedavi Gören Bütün Hastalara Acil Şifalar Diledi
İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’nde görevli hekimler tarafından tertip edilen program kapsamında, bir dizi ziyaret ve konu ile ilgili farkındalık sağlayacak çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Program kapsamında; İskenderun İlçe Sağlık Müdürü Dr. Volkan Yeter, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tuğrul ile Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’nde görevli hekimlerin nezaretinde, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Gönüllü Genç Sağlık Liderleri (GGS), Akdeniz Sağlık Meslek Lisesi Gönüllü Genç Sağlık Liderleri (GGS), Mithatpaşa Anaokulu Öğrencileri, Nene Hatun Anaokulu Öğrencileri, TEK Kampüs Okulları Okul Öncesi Öğrencileri ile Okul İdarecileri ve Öğretmenlerin katılımından oluşan bir grup eşliğinde İlçemiz Kaymakamı Sayın Recep Soytürk’e ziyarette bulunuldu.

16 Ocak 2018 Salı günü saat: 11.00 sularında gerçekleşen ziyaret esnasında, misafirlerini Kaymakamlık lobisinde karşılayan Kaymakam Recep Soytürk, Dünya Kanser Günü dolayısıyla tertip edilen bu anlamlı programın hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ederek, bu anlamlı gün vesilesiyle kanser hastaları başta olmak üzere ayakta yâda yatarak tedavi gören tüm hastalarımıza acil şifalar diledi. Kaymakam Soytürk, kansere karşı artık her zamankinden daha uyumlu ve koordineli bir mücadeleye ihtiyaç olduğunu, bu doğrultuda gerek Sağlık Bakanlığımız gerekse taşra teşkilatlarında kanser ile ilgili farkındalık oluşturma ve kanserle mücadele kapsamında yürütülen çalışmaların hızla ilerlediğini ifade ederek, tüm insanların birey, aile ve toplum üzerindeki kanserin etkilerini azaltmaya yönelik tedbir alacak gücünün var olduğunu ve Dünya Kanser Günü vesilesiyle “Yapabiliriz veya yapabilirim" gayreti çerçevesinde kansere karşı mücadelede bir fark yaratılabileceğini dile getirdi. Öğretmen ve öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine yönelik hazırlanan, üzerinde sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve kanser ile ilgili farkındalık oluşturacak yazıların bulunduğu afiş ve pankartlar büyük beğeni topladı. 4 Şubat “Dünya Kanser Günü” ile ilgili açıklamada bulunan İlçe Sağlık Müdürü Dr.Volkan Yeter ise şu ifadelere yer verdi; Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Bu konuyla ilgili farkındalığı artırmak amacıyla tüm dünyada 4 Şubat, kansere yönelik bilincin ve farkındalığın artırılması amacı ile “Dünya Kanser Günü” olarak belirlenmiştir. Kanser oluşumunun %90-95’inden çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkündür. Kanser hayatı tehdit edici, ancak alınacak tedbirlerle önlenebilir, erken tespit edildiğinde de tedavi edilebilir bir hastalıktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir. Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında ilçemizde ücretsiz olarak hizmet veren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) Rahim Ağzı(serviks), Kolon, Meme kanserlerinin taraması yapılarak bu kanserlere karşı erken teşhis edilmesi sağlanabilmektedir.

Biz de İskenderun İlçe Sağlık müdürlüğü olarak, hem çocuklarımızın erken yaşta kanserden korunma ve sağlıklı yaşama bilincini oluşturmalarını sağlamak, hem de ailelerinin konu ile ilgili farkındalıklarını artırarak çocuklarına bu konuda örnek olmalarını arttırmayı hedefliyoruz.

Çocuklarımızda sağlıklı beslenme, abur cubur ve yağlı beslenmeden uzak durma, düzenli egzersiz yapma, bolca hareket etme, Güneşin D vitamini üretme yararından faydalanmak için sadece 10-15 dk güneşlenmenin yeterli olduğu, bu süreden daha fazla güneşe çıkmak gerekiyorsa koruyucu önlemler alınması gerektiği, tütün dumanının zararlarından korunmak için sigara ve tütün kullanılan ortamlardan uzak durmaları gerektiği, cep telefonlarını radyasyon etkisinden korunmak için gerekmedikçe telefonlarla oynamamaları gerektiği bilincini oluşturmayı amaçlıyoruz. Kanserlerden korunmanın bir sonraki önemli basamağı kanser taramalarıdır. Bunun için Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında 30-65 yaş arasındaki tüm kadınları Serviks Kanseri Taraması, 40-69 yaş aralığındaki tüm kadınları meme kanseri taraması ve 50-70 yaş arası tüm kadın ve erkekleri kolon kanseri taraması ücretsiz olarak  KETEM’de yapılmaktadır. Şu ana kadar İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğümüze bağlı KETEM de yapılan taramalarımız sonucunda 49 kadının meme kanseri, 3 kadının Serviks Kanseri ve 1 kişinin de Kolon Kanseri için erken tanı alması sağlandı. Kanserden korunmak için farkındalığı artırmak en büyük hedefimizdir. Bu amaçla  KETEM olarak yıl boyu devam eden eğitimlerimizle Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri ve öğretmenlerine, Müftülüğe bağlı kuran kurslarında, Kaymakamlık personeli, İlçe Tarım Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İlçe Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm okullardaki tüm öğretmenlere eğitim vermekteyiz.

Ayrıca köylerimizdeki kadınlara eğitim vererek ücretsiz olarak KETEM aracıyla merkezimize transferlerini yapacak taramalarını gerçekleştirmekteyiz. Yıl boyu çeşitli yerlerde, festivallerde, alışveriş merkezlerinde stand oluşturarak zaman zaman etkinlikler planlamaktayız. Pek çok kanserin ana nedeni olan tütün bağımlığından kurtulmak isteyen halkımıza destek olmak amacıyla oluşturulan sigara bıraktırma polikliniğimizde deneyimli hekimlerimiz ve psikologlarımızla beraber hizmet verilmektedir.

 

OKUNMA SAYISI : 1169                        HABER TARİHİ : 17-01-2018  11:39:49
HABER ETİKET :
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
KÖŞE YAZARLARIMIZ            [ tümü ]
ANKET
Arsuz CHP İlçe Başkanı Kim Olmalı?
Mahmut ŞİRİN
Hakan MAZMAN
Ozan ÜNLÜ
Eşref KARAYÜN
Seri İlanlar
© Copyright Objektif Gazetesi. Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.