Siirt'te Şehit Düşen Özel Harekat Polisi Kurtul'un Ailesine Acı Haber Verildi
Arsuz’da Koronavirüs İlaçlaması
BAŞIMIZ SAĞOLSUN
Başkan Güven: “Proje Olarak Da Birçok Projemiz Var”

Türkiye’de ilk kez Avrasya Tüneli’nde kullanılan“Satürasyon Dalışı”Tekniği İSTE’de Tanıtıldı

Yazdır
Paylaş
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi DahiliTıp Bilimleri Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Akın Savaş Toklu tarafından‘Ülkemizde İlk Satürasyon Dalışı; Avrasya Tüneli Projesi’ konulu konferans verildi.
Türkiye’de ilk kez Avrasya Tüneli’nde kullanılan“Satürasyon Dalışı”Tekniği İSTE’de Tanıtıldı
Sunumunasaturasyon dalışının tanımını yaparak başlayan Prof. Dr. Akın Savaş Toklu;“Satürasyon dalışları, belirli derinliğe eşdeğer basınçlanmış ortamda uzun süre kalarak, bu derinliklerde sınırsız çalışma süresi kazanmaya dayalı sistemin adıdır. Ancak, vücuttaki tüm dokular bu derinlikteki gazlarla satüre olacağından dolayı basınç atımı tek seferde ve uzun sürede yapılmaktadır. ‘Satürasyon tekniği’ günümüzde 50 metrenin altındaki çalışma gerektiren koşullarda yaygın olarak kullanılmaktadır” dedi. Aynı zamanda İSTE’demisafir öğretim üyesi olarak ders verenProf. Dr. Akın Savaş Toklu satürasyon dalışı ve klasik dalış arasındaki farklardan söz ederek, klasik yöntemle yapılan dalış için kullanılan helyum gazının avantajlarını ve dezavantajlarını anlattı. Dalışlarda derinlik arttıkça;yapılan iş tamamlandıktan sonra, dalgıçların belli derinliklerde suda kalma zorunluluğu bulunduğunu ifade etti ve hemen çıkılması durumunda, basınç farkları nedeniyle sağlık açısından hayati riskler oluşabileceğini sözlerine ekledi.

 

Helyum gazı kullanılarak yapılan klasik dalışların, sığ sularda kısa süren işlerde işe yaradığını belirten Prof. Dr. Akın Savaş Toklu,belli bir seviye derinlikte yapılan ve uzun süren su altı işlerinde satürasyon dalışının çok önemli olduğunu aktardı. Türkiye’nin dev projesi Avrasya Tüneli’nin yapımında sağlık ekibinin başında olan Prof. Dr. Akın Savaş Toklu,bu projede satürasyon dalış tekniğinin Türkiye’de ilk kez kullanıldığını söyledi. İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depci ile İSTE Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sefa Ayhan Demirhan’ın da katıldığı konferansa,İSTE’li akademisyenler ve öğrencilerbüyük ilgi gösterdi.

 

 

OKUNMA SAYISI : 405                        HABER TARİHİ : 10-12-2018  08:31:36
HABER ETİKET :
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
KÖŞE YAZARLARIMIZ            [ tümü ]
ANKET
Arsuz CHP İlçe Başkanı Kim Olmalı?
Mahmut ŞİRİN
Hakan MAZMAN
Ozan ÜNLÜ
Eşref KARAYÜN
Seri İlanlar
© Copyright Objektif Gazetesi. Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.